Joga dla dzieci

Gimnastyka dla smyka, czyli joga dla dzieci, to przede wszystkim zabawa połączona z kształtowaniem prawidłowej postawy ciała. Na zajęciach uczymy się własnego ciała jak ona działa/reaguje i co jest dla niego ważne. Ćwiczenia oddechowe, to ważny moment, w którym wychodzimy z atmosfery pobudzenia, a zaczynamy koncentrować się na tym, co się dzieje w naszym ciele pod wpływem naszej kontroli. Można odnaleźć wiele przykładów ćwiczeń oddechowych, począwszy od dyrygowanych przez prowadzącego powolnych komend, kiedy zrobić wdech i kiedy wydech, przez oddychanie w ruchu, zabaw z piórkami lub balonami, którymi poruszamy za pomocą naszego oddechu i dmuchnięć. Każde zajęcia zaczynamy od szybkiej rozgrzewki całego ciała przy energetycznej muzyce. Zajęcia składają się z dynamicznych asan, dostosowanych są do wieku i umiejętności uczestników. W jodze piękne jest to, że wiele nazw asan zaczerpnięto ze świata przyrody. Przedszkolaki przecież uwielbiają skakać jak żabki i chodzić jak bociany. W jodze jest trochę inaczej, gdyż w asanie należy trwać, a nie skakać i chodzić, jednak efekt pobudzania wyobraźni jest ten sam. Dzieci przechodzą kolejne etapy we własnym tempie. Najważniejszą częścią zajęć są zabawy, które mają na celu utrwalanie poznanych asan. Na koniec – obowiązkowy relaks jako ważna cześć wyciszająca.