Bajkoterapia

Bajka jest najlepszą przyjaciółką dzieci. W grupie Mrówek nauczyciele bardzo często sięgają po bajkę. Już w procesie adaptacji bajka sprawdza się jako bardzo dobre narzędzie wspierające ten trudny okres adaptacji dla dzieci, które pierwszy raz przekraczają mury naszego przedszkola.

Już w starożytności na bibliotece aleksandryjskiej zapisano: „Lekarstwo na umysł.” Bajki pozwalają doświadczać dzieciom emocji, które będą towarzyszyć im przez całe życie. Dlatego ważne jest aby nauczyły się je rozpoznawać ; radość, smutek, gniew, strach, wstręt, zdziwienie oraz sobie z nimi radzić. Czytając dzieciom bajki motywujemy do działania, pomagamy w samodzielnym i twórczym radzeniu sobie w świecie, otwieramy „bramę” do dziecięcych fantazji, emocji, przeżyć. Bajka wychowuje i edukuje, rozbudowuje zasób słownictwa.

Codzienne czytanie naszym podopiecznym oddziałuje na nie w sposób relaksacyjny i odprężający, co w dzisiejszych „zaganianych” czasach jest dzieciom bardzo potrzebne.